Виктор Христенко

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Виктор Христенко
Viktor Khristenko.jpg

Министер за индустрија
Во служба
Стапил
9 март 2004
Претседател Владимир Путин и Дмитриј Медведев
Претходник Андреј Фурсенко

Во служба
31 мај 1999 – 10 јануари 2000
Премиер Сергеј Степашин
Владимир Путин
Претходник Михаил Задорнов
Наследник Владимир Путин
Лични податоци
Роден(а) 28 август 1957 (1957-08-28) (57 г.)
Челјабинска област, СССР
Националност Русин
Сопружник Татјана Голикова

Виктор Христенко (руски: Ви́ктор Бори́сович Христе́нко; р. 28 август 1957 во Челјабинска област[1]) — руски политичар и моментален министер за индустријата, од 2004 година, како и поранешен прв вицепремиер на Русија. Од 2014 г. служи како претседател на Евроазискиот економски сојуз.

Виктор Христенко е роден во Челјабинска област[1]. Неговата втора сопруга Татјана Голикова е министер за здравство и социјален развој од септември 2007 година. Тие се венчале во 2003 година. Христенко дипломирал во 1979 година на машинскиот факултер во родниот град. Во 1983 година докторирал во Москва[2].

Кристенко за краток период бил премиер на Русија, од 24 февруари до 5 март 2004 година[3], кога тогашниот руски претседател Владимир Путин го отпуштил Михаил Касјанов.

Наводи[уреди]

  1. 1,0 1,1 Putin Fires Premier, Cabinet In Surprise Pre-Election Move“, 25 февруари 2004, стр. A17 (конс. 19 август 2010).
  2. Russia Profile Viktor Khristenko
  3. Russia from 1991: Prime Ministers Rulers