Виклоу

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Виклоу
Contae Chill Mhantáin
Грб на Виклоу
Гесло: Meanma Saor
Местоположба
center Виклоу на карта
Статистики
Покраина: Ленстер
Глав. град: Виклоу
Рег. табл.: WW
Површина: 2,024 km²
Население (2002) 114.676
Мреж. место: www.wicklow.ie
Еден од многуте водопади
Патот Sally Gap

Виклоу (ирски -Contae Chill Mhantáin, англиски -County Wicklow) е округ во провинцијата Ленстер во Ирска. Има Површина од 2,024 km² (781 mi²). Округот се граничи со Ирското Море и со окрузите Карлоу, Килдер, Вексфорд и со Даблин.

Главен град е истоимениот Виклоу со 9,355 жители, но најголем град е Бреј со 31,901 жители.

Виклоу изобилува со прекрасни пејсажи.

Види исто така[уреди]


Надворешни врски[уреди]