Википедија на македонски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Википедија Македонска Википедија
Лого на македонската Википедија
URL http://mk.wikipedia.org/
Комерцијална? Не
Тип на место интернет енциклопедиски проект
Регистрација Изборна
Достапни јазици: македонски
Сопственик Фондација Викимедија
Создавач македонска викизаедница
Пуштена септември 2003

Македонска Википедија — издание на Википедија, слободна и јавно достапна за уредување енциклопедија, на македонски јазик.

Преглед[уреди | уреди извор]

Ова издание е почнато во септември 2003 г. и моментално има 81.496 статии и 54.144 регистрирани корисници. Го достигна бројот од 10.000 статии во 2007.[1] За македонската Википедија е пишувано во локални весници, како Нова Македонија, додека за верзии на други јазици е пишувано и во други домашни новински агенции.

Посетеност на Википедија на македонски[уреди | уреди извор]

Посетеност на Википедија на македонски (1.3. 2012 - 28. 2. 2013) извор
Македонија
  
85%
Бугарија
  
2.5%
САД
  
1.4%
Германија
  
1.3%
Србија
  
1.1%
останати
  
8.7%

Белешки и наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]