Ветерн

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Ветерн
Ветерн - Сауна на езерото, поглед од Карлсборг
Сауна на езерото, поглед од Карлсборг
Координати 58°24′ СГШ 14°36′ ИГД / 
Главен истек Мотала Сторм
Површина на сливот 4.503 км²
Земји во сливот Шведска
Површина 1.900 км²[1]
Прос. длабочина 41 м[1]
Макс. длабочина 128 м[1]
Водна зафатнина 77,0 км³[1]
Надм. височина на површината 88 m[1]
Острови Висингсо
Населени места Вадстена, Јеншепинг, Хјо, Аскерсунд, Амеберг, Карлсборг
Наводи [1]

Ветерн (шведски: Vättern) — второ по големина езеро во Шведска а петто по ред во Европа. Сместено е во окрузите Вестра Јеталанд и Естерјетланд

Езерото Ветерн покрива површина од 1.893 км² и има зафатнина од 77,6 км³. Просечната длабочина изнесува 41 метар додека пак најголемата длабочина изнесува 128 метри.

Името Ветерн доаѓа од зборот вода

Наводи[уреди]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 Seppälä, Matti (2005). „The Physical Geography of Fennoscandia“. Oxford University Press. стр. 145. ISBN 9780199245901. http://books.google.com/books?id=q33WekTp7tgC&pg=PA145. 

Надворешни врски[уреди]