Вепрчани

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Вепрчани
Вепрчани се наоѓа во Македонија
Вепрчани (Македонија)
Координати 41°16′12″ СГШ 21°45′02″ ИГД / 
Регион Мариово
Општина Coat of arms of Prilep Municipality.svg Општина Прилеп
Население 10 жит.
Flag of Macedonia.svg Портал „Македонија“

Вепрчани е село во Општина Прилеп, во областа Мариово.Географиja и местоположба[уреди]

Селото Вепрчани се наоѓа во областа Мариово, јужно од Прилеп. Се наоѓа на северната страна на планината Дрен.

Историja[уреди]

Економија[уреди]

Демографија[уреди]

Според пописот од 2002 година, во селото Вепрчани живеат само 10 жители, сите Македонци.[1]

Општествени институции[уреди]

Цркви

Администрација и политика[уреди]

Културни и природни знаменитости[уреди]

Археолошки наоѓалишта
  • Вирои - средновековна населба.

Редовни настани[уреди]

Надворешни видеоснимки
Мариовска свадба
Документарниот филм „Мариовска свадба“ од 1966 година во кој се прикажани свадбените обичаи од Вепрчани и од цело Мариово

Личности[уреди]

Култура и спорт[уреди]

Иселеништво[уреди]

Надворешни врски[уреди]

Наводи[уреди]