Венерн

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Венерн
Венерн - Поглед кон езерото
Поглед кон езерото
Венерн - Детална мапа со оклината на езерото
Детална мапа со оклината на езерото
Координати 58°55′ СГШ 13°30′ ИГД / 
Главен прилив Кларелвен
Главен истек Гота
Земји во сливот Шведска
Површина 5,650 km²[1]
Прос. длабочина 27 m[1]
Макс. длабочина 106 m[1]
Водна зафатнина 153 km³[1]
Надм. височина на површината 44 m[1]
Острови Бромо, Јуре, Фагело, Хамаро, Каландсо, Луро
Наводи [1]

Венерн (швед. Vänern) е најголемо езеро во Шведска и трето најголемо езеро во Европа. Лоцирано е во окрузите Вестра Јеталанд и Вермланд.

Езерото Венерн зафаќа површина од 5.648 km² и има зафатнина од 153 km³. Просечната длабочина изнесува 27 м, додека пак најголемата длабочина изнесува 106 м.

Надворешни врски[уреди]

Наводи[уреди]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 Seppälä, Matti (2005), „The Physical Geography of Fennoscandia“, Oxford University Press, стр. 145, ISBN 9780199245901, http://books.google.com/?id=q33WekTp7tgC&pg=PA145