Вексфорд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Вексфорд
Contae Loch Garman
Местоположба
center Вексфорд на карта
Статистики
Покраина: Ленстер
Глав. град: Вексфорд
Рег. табл.: WX
Површина: 2,352 km²
Население (2006) 131.615
Мреж. место: www.wexford.ie

Вестфорд (ирски -Contae Loch Garman, англиски -County Wexford ) е округ во провинцијата Ленстер во југоисточниот дел на Ирска. Има површина од 2,352 km² (908 mi²) и 131,615 жители.


Главен град е истоимениот Вексфорд, кој бил основан од Викинзите кои го нарекле 'Waesfjord', што значи калливо заливче.

Види исто така[уреди]


Надворешни врски[уреди]