Варап

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Варап
Warrap
واراب

Warab
—  сојузна држава  —
Местоположба во Јужен Судан.
Координати: 8°10′ СГШ 28°04′ ИГД / 
Држава  Јужен Судан
Регион Бахр ел Газал
Гл. град Куаџок
Површина
 • Вкупна 31.027 км2
Население (2008)
 • Вкупно 972.928 жит.
Час. појас EAT (UTC+3)

Варап (арапски: واراب, англиски: Warrap) е една од десетте сојузни држави во Јужен Судан. Државата се наоѓа во регионот Бахр ел Газал и има вкупна површина од 31,027 km². Главен град на државата е Куаџок.

Окрузи[уреди]

Во државата Варап се наоѓаат следните окрузи:[1]

  1. Гогријал Источен Округ
  2. Гогријал Западен Округ
  3. Тонџ Источен Округ
  4. Тонџ Северен Округ
  5. Тонџ Јужен Округ
  6. Твик

Наводи[уреди]

Поврзано[уреди]