Ванкувер (планина во Нов Зеланд)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Ванкувер
Надм. вис. 3309 м 
Истакнатост 29 м
Местоположба
Место Јужен Остров,
Нов Зеланд
Венец Јужни Алпи
Координати 43°35′06″ ЈГШ 170°08′30″ ИГД / 

Ванкувер (англ. Mount Vancouver) е планина во продолжение на сртот на Куковата Планина во Нов Зеланд. Ова е четврта највисока планина во земјата, со височина од 3.309 м. Планината е дел од венецот Јужни Алпи.

Поврзано[уреди]