Вавелска катедрала

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Вавелска катедрала
Bazylika archikatedralna św. Stanisława i św. Wacława
Kraków - Wawel Cathedral 01.jpg

Поглод кон црквата

Основни податоци
Место Краков, Полска
Држава Полска
Црковен статус црква
Архитектонски опис
Архитектонски тип [[

Не успеав да го испишам својството P168: Property not found for label 'P168' and language 'mk'

]]
Архит. стил готска архитектура
Карактеристики

Вавелската катедрала (полски: Bazylika archikatedralna św. Stanisława i św. Wacława ) е црква која се наоѓа во Краков, Полска. Катедралата исто така е позната и како базилика Свети Станислав и Вацлав. Црквата има околу 1000 години историја. Во текот на својата историја служела како место во кое биле крунисувани полските кралеви, дури и откако Краков престанал да биде главен град на Полска.

Денес во катедралата се наоѓаат посмртните останки на поголем број на полски кралеви.

Во оваа црква во 1946 година служел идниот Јован Павле Втори.[1]

Денешната катедрала била изградена за прв пат во текот на 11 век, и од тогаш дури три пати го менувала својот изглед. Првата црква била уништена во 11 век, втората во 12 век, а третата во 1305 година.

Лирература[уреди]

  1. Witness to Hope, George Weigel, Pg 81


Надворешни врски[уреди]