Бунарџик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Бунарџик е село во Општина Илинден, во околината на градот Скопје.


Бунарџик
Бунарџик се наоѓа во Македонија
Бунарџик (Македонија)
Координати 41°59′35″ СГШ 21°37′00″ ИГД / 
Општина Општина Илинден
Население 352 жители жит.
Flag of Macedonia.svg Портал „Македонија“


Географиja и местоположба[уреди]

Бунарџик се наоѓа на левата страна од автопатот Е - 75 - Скопје - Куманово, 10 км источно од главниот град Скопје. географска локација: Илинден, Скопје, Македонија, Европа Географски координати: 41 ° 59 '36 "North, 21 ° 37' 1" Исток

Местото има соодветна раскрсница на автопатот со врска во двете насоки. Автопатот е паралелен на железничката пруга Скопје - Куманово. Во местото Миладиновци на 500 м од локацијата има железничка станица. Аеродромот Петровец е лоциран на 3 км оддалеченост од локацијата.

Историja[уреди]

Економија[уреди]

Technological Industrial Development Zone "Bunardzik"-Технолошка индустриска развојна зона "Бунарџик"

Демографија[уреди]

Според пописот од 2002 година, во селото Бунарџик живеат 352 жители, од кои:

Општествени институции[уреди]

Администрација и политика[уреди]

Културни и природни знаменитости[уреди]

Редовни настани[уреди]

Личности[уреди]

Култура и спорт[уреди]

ФК Бунарџик. Во овој клуб својата кариера ја има почнато Горан Христовски, поранешен младински репрезентативец на Македонија.

Иселеништво[уреди]

Надворешни врски[уреди]