Булент Аринч

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Булент Аринч
Bülent Arınç
Bulent Arinc.jpg

Во служба
Стапил
1 мај 2009
Заедно со Али Бабаџан и Кемил Чичек
Претходник Хајати Јазиџи

Во служба
19 ноември 2002 – 22 јули 2007
Претходник Омер Изги
Наследник Коксал Топтан
Лични податоци
Роден(а) 25 мај 1948 (1948-05-25) (66 г.)
Бурса, Турција
Националност Турчин
Партија Партија на праведноста и развојот
Сопружник Муневер Аринч
Деца Мехмет Фатих (починал 1997), Ајшенур, Муцахит
Вероисповед Ислам

Булент Аринч (роден на 25 мај 1948 во Бурса[1]) е турски политичар и вицепремиер на Турција.

Живот и образование[уреди]

По завршувањето на средното училиште во Маниса, тој се запишал на Анкарскиот универзитет и истиот го завршил во 1970 година[1]. По ова, тој работел како адвокат во Маниса[1].

Булент Аринч е оженет и има две деца, едното од нив починало во сообраќајна несреќа[2].

Политика[уреди]

Уште во времето на студентските години, Аринч пројавувал интерес кон политиката. Во 1995 година бил кандидат за пратеник на Маниса, од Партијата за благосостојбата.[1]. Тој станал и член на управниот одбор на партијата. По забраната на неговата партија, тој во 1999 година се приклучил кон Fazilet Partisi. Тој бил избран на локалните избори за заменик управител на Маниса. Бил и член на комисијата за надворешни прашања на парламентот[1].

Но и неговата втора партија била затворена и забранета во 2001 година[1], па тој заедно со Реџеп Таип Ердоган станал еден од основачите на Партијата на правдата и развојот[3]. Тој бил назначен за претседател на парламентарната група од страна на неговата партија[1].

На 19 ноември 2002 година, тој бил избран за претседател на Собранието[4], а од 2009 година ја извршува функцијата вицепремиер на земјата[5].

Наводи[уреди]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 „TBMM'nin yeni başkanı Arınç“ (на Turkish). Radikal.com.tr. 19 ноември 2002. http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=57105. конс. 13 јануари 2011. 
  2. „RP'li Arınç'ın acı günü“ (на Turkish). Hurriyet.com.tr. 14 септември 1997. http://hurarsiv.hurriyet.com.tr/goster/ShowNew.aspx?id=-264260. конс. 13 јануари 2011. 
  3. „Meclis'in 6. partisi“ (на Turkish). Zaman.com.tr. 15 август 2001. http://arsiv.zaman.com.tr/2001/08/15/politika/politikadevam.htm. конс. 13 јануари 2011. 
  4. „İlk turda başkan“ (на Turkish). Hurriyet.com.tr. 20 ноември 2002. http://hurarsiv.hurriyet.com.tr/goster/ShowNew.aspx?id=110697. конс. 13 јануари 2011. 
  5. „Erdoğan announces major Cabinet reshuffle“. Todayszaman.com. 1 мај 2007. http://www.todayszaman.com/news-174147-erdogan-announces-major-cabinet-reshuffle.html. конс. 13 јануари 2011.