Бристол

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Бристол
EnglandBristol.png
Информациjа
Население: 394 000
Надм. височина: m
Геогр. положба: 51° 27' сев. ш.

2° 35' ист. д.

UTC: +1
Градоначалник
Службен портал

http://www.bristol.gov.uk/

Бристол (англиски: Bristol) е град во Англија и Велика Британија.