Бохињско Езеро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Бохињско Езеро
Бохињско Езеро -
Место општина Бохињ, Национален парк Триглав
Координати 46°16′ СГШ 13°48′ ИГД / 
Главен прилив Савица
Главен истек Језерница
Површина на сливот 107
Земји во сливот Словенија
Макс. должина 4.350
Макс. ширина 1
Површина 3.3
Прос. длабочина 30
Макс. длабочина 45
Водна зафатнина 99,700,000
Проточност (на езерската вода) 0.3 to 0.5 години [1]
Надм. височина на површината 526
Наводи [1]

Бохињското езеро (словенечки: Bohinjsko jezero) е најголемо континуирано природно езеро во Словенија. Езерото е од леденичко-тектонско потекло. Главна притока на езерото е реката Савица. Бохињското езеро е проточно - од него истекува малата река Језерница.

Бохињското езеро во 1981 година е вклучено во составот на Националниот парк Триглав.

Општи податоци[уреди]

  • должина: 4.350 m (најдолга дијагонала)
  • најголема ширина: 1.250 m (Север-Југ)
  • најголема длабочина: 45 m
  • површина на езерото: 318 ha
  • должина на езерскиот брег: 10.900 m.
  • надморска висина: 525 метри

Видете уште[уреди]

Наводи[уреди]

  1. 1,0 1,1 Lake Bohinj in Alpine lakes. Survey between land and water PDF (52.1 MB) , page 43