Болсена (езеро)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Болсена
Lago di Bolsena
БолсенаLago di Bolsena - Поглед кон езерото
Поглед кон езерото
Место покраина Витербо, централна Италија
Координати 42°36′ СГШ 11°56′ ИГД / 
Тип кратерско езеро
Главен прилив нема
Главен истек Марта
Површина на сливот 159,5 км²[1]
Земји во сливот Италија
Макс. должина 13 км[2]
Макс. ширина 11 км
Површина 113,5 км²[1]
Прос. длабочина 81 м
Макс. длабочина 151 м
Водна зафатнина 9.200.000.000 m3 (Шаблон:Convert/ft3)
Проточност (на езерската вода) 121 год,[3]
Надм. височина на површината 305 m (1,000 ft)
Острови 2 (Бизентина, Мартана)

Болсена (италијански: Lago di Bolsena) е езеро во централна Италија кое настанало пред 300,000 години со колапсот на вулкансата калдера. Ова езеро е најголемо вулканско езеро во Европа.

Езерото има овален облик, типично за езеро од вулканско потекло, три острови. Вкупната површина на езерото изнесува 113,5 км² (петто во Италија), се наоѓа на 305 метри надморска височина, а најголемата длабочина изнесува 151 метар.


Наводи[уреди]

  1. 1,0 1,1 Mosello (2004) p. 1.
  2. Washington (1906) стр. 3.
  3. Теоретско време на обнова: Mosello (2004) стр. 3.