Боливар (венецуелска држава)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Боливар
'
—  Сојузна држава  —

Знаме

Грб
Гесло: нема
Химна: Химна на Боливар
Местоположба во Венецуела
Земја  Венецуела
Создадена 1901
Главен град Сиудад Боливар
Управа
 • Управник Франсиско Ранхел (2004–2008)
Површина
 • Вкупна 238,000 км2
Ранг 1-ва
  &1000000000000002623999926.24% од земјата
Население (2007 est.)
 • Вкупно 1,534,800 жит.
 • Ранг 7-ма
  &100000000000000058700005.87% од земјата
Час. појас UTC-04:30
ISO 3166 VE-F
Државно дрво Сарапија
(Diphysa punctata)
Портал e-bolivar.gob.ve

Боливар (шпански: Estado Bolívar), е една од 23-те сојузни држави на Венецуела.

Главен град е Сиудад Боливар.

Боливар има повшина од 238.000 км², а во 2007 имал 1.534.800 жители.

Интересни места[уреди]

Ангелските водопади

Општини[уреди]

Поглед на главниот град Сиудад Боливар
 1. Карони (Сиудад Гвајана)
 2. кедењо (каисара дел Ориноко)
 3. Ел Калао (Ел Калао)
 4. Гран Сабана (Санта Елена де Уиарен)
 5. Ерес (Сиудад Боливар)
 6. Падре Педро Чиен (Ел Палмар)
 7. Пиар (Упата)
 8. Раул Леони (Сиудад Пиар)
 9. Роскио (Гвасипати)
 10. Сифонтес (Тумеремо)
 11. Сукре (Марипа)

Поврзано[уреди]