Бокалска тврдина

Од Википедија, слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Бокалска тврдина
Grad Bokalce
Grad Bokalce.JPG
Податоци
Место Љубљана
Земја Словенија


Бокалската тврдина се наоѓа во градот Љубљана, Словенија. Замокот (или Велепоседничка куќа) се споменува во 12 век. Во 17 век замокот бил во сопственост на семејството Динерсберг. По Втората светска војна, замокот бил национализиран.