Боза

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Боза

Бозата — освежителен практично безалкохолен (1%) пијалок кој се добива со ферментација на брашно пченица или просо, шеќер и квасец. Овој пијалок може да се најде во повеќето македонски слаткарници, и постана традиционален македонски пијалок. Луѓето кои го прават овој пијалок ги нарекува бозаџии. Рецептот за овој пијалок е стар стотици година а кај нас е пренесен со поробувањето од страна на Отоманската Империја.

Покрај Македонија, овој пијалок стана традиционален и во другите балкански земји во состав на Отоманската империја како Србија, Бугарија, Црна Гора, Босна и Херцеговина а посебно во Албанија и Турција. Македонската боза се разликува од останатите по тоа што е посветла и има поблаг вкус.

Историја[уреди]

Бозаџија на улица продава боза, XIX век

За почетоците на бозата се верува дека датираат од пред неколку илјади години во времето на Месопотамија, но сигурни податоци и добиваме од времето на Отоманската Империја каде што достигнува голема популарност. Бидејќи бил сметан за алкохолен пијалок тој понекогаш бил забрануван од султаните.


Наводи[уреди]

Надворешни врски[уреди]