Бледско езеро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Поглед на Бледско езеро од замокот

Бледско езеро (словенечки: Blejsko jezero) е ледничко езеро во Јулиските Алпи во северозападна Словенија. Езерото се наоѓа во склоп на истоимената општина Блед. Оддалечено е 55 км од Љубљана.

Езерото е долго 2.120 метри, широко 1.380 метри со најголема длабочина од 30,6 метри. Езерото е опкружено со планини и шуми. На северниот брег од езерото се наоѓа средновековен замок. Во средината од езерото се наоѓа островот Блед, единствениот природен остров во Словенија. На островот се наоѓаат неколку градби од најзначајна е црквата изградена во 15 век.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]