Битово

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Битово
BitooBitovo2.jpg

Поглед кон Битово

Битово се наоѓа во Македонија
Битово (Македонија)
Координати 41°44′44″ СГШ 21°04′50″ ИГД / 
Општина Општина Македонски Брод
Население околу 50 жит.
Пошт. бр. 6535 Самоков
Надм. височина 1200 м
Flag of Macedonia.svg Портал „Македонија“

Битово е село во Општина Македонски Брод.

Географиja и местоположба[уреди]

Стара куќа во Битово

Историja[уреди]

Економија[уреди]

Демографија[уреди]

Општествени институции[уреди]

Администрација и политика[уреди]

Културни и природни знаменитости[уреди]

Редовни настани[уреди]

Личности[уреди]

Култура и спорт[уреди]

Иселеништво[уреди]

Надворешни врски[уреди]

[1]Референци[уреди]