Биркет Израел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Birket Israel, 19th century.jpg

Биркет Израел (во превод Израелски базен) претставувал јавна цистерна која се наоѓала во североисточниот дел од Ридот на храмовите во Ерусалим. Цистерната била изградена во времето на Херод, која го снабдувала градот со вода. Денеска оваа цистерна ја има изгубено својата намена.