Биоградско Езеро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Биоградско Езеро
Биоградско Езеро -
Место Колашин, северна Црна Гора
Координати 42°53′52″ СГШ 19°36′02″ ИГД / 
Тип глацијално езеро
Главен прилив Биоградска река
Главен истек Језерстица
Земји во сливот  Црна Гора
Макс. должина 870 m
Макс. ширина 261 m
Површина 228,500 m²
Прос. длабочина 4.5 m
Макс. длабочина 12.1 m
Надм. височина на површината 1,094 m

Биоградското Езеро е најголемо езеро во Црна Гора. Се наоѓа на планината Беласица (планина во Црна Гора), 16 km североисточно од Колашин. Оддалечено е 4 km од магистралниот пат Колашин-Мојковац. Со шумовитата околина го сочинува најубавиот дел на Национален парк Биоградска гора.

Во време на најголем водостој долго е 875 м, широко 410 м, длабоко, 12 метри, а површината изнесува 228,000 m². Во време на сушните периоди нивото на морето се спушта и до 6 метри.

Биоградското езеро има ледено потекло и припаѓа на групата на акумулациони езера.

Галерија[уреди]

Надворешни врски[уреди]