Бета-каротен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
β-Каротен
Beta-carotene-2D-skeletal.svg
BetaCarotene-3d.png
Назнаки
CAS бр. [7235-40-7]
PubChem 5280489
SMILES
Својства
Хемиска формула C40H56
Моларна маса 536.87 g mol−1
Изглед red-purple solid
Густина 0.941 ± 0.06 g/cm3
Точка на топење

180-182 °C

Растворливост во вода Insoluble in cold water or hot water. Soluble in diethyl ether, acetone, benzene, chloroform, carbon disulfide. Moderately soluble in petroleium ether, oils.Very slightly soluble in methanol.

Soluble in fat solvents

Освен каде што е поинаку назначено, податоците се однесуваат за материјалите во нивната стандардна состојба (при 25 ° C, 100 kPa)
Infobox references

бета-каротен е органско соединение.

Наводи[уреди | уреди извор]