Бер

Од Википедија, слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Верија пренасочува тука. За населеното место во префектурата Лаконија, видете Верија, Лаконија.
Бер
Βέροια
Ноќна панорама на Бер од ридот Вила Викела во мај 2008.
Ноќна панорама на Бер од ридот Вила Викела во мај 2008.
Местоположба
Бер се наоѓа во Грција
Бер
Координати 40°31′ СГШ 22°12′ ИГД / 
Управа
Држава: Грција
Област: Централна Македонија
Округ: Иматија
Градоначалник: Хариклија Усулѕоглу-Георгиади
Население (2001)[1]
 - Население: 47.411
 - Површина: 359,146 км2
 - Густина: 132 жит/км2
Друго
Часовен појас: EET/EEST (UTC+2/3)
Надм. височина: 128 м
Пошт. бр.: 591 00
Повик бр.: 23310
Рег. табл.: ΗΜ
Портал
www.veria.gr

Бер (грчки: Βέροια, турски: Karaferye) е град во Егејска Македонија, Грција, и е главен град на префектурата Иматија во административната област Централна Македонија. Бер се наоѓа во југоисточното подножје на Каракамен и има 47.411 жители (2001).

Извори[уреди]

  1. Подробни резултати од пописот во 2001 г. PDF (39 МБ) (грчки) (англиски)