Бенет (езеро)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Бенет
Место Дарвин, Северна Територија
Координати 22°55′ ЈГШ 130°57′ ИГД / 
Тип резервоар
Земји во сливот Австралија
Површина 4.45 км²
Острови 1

Езерото Бенет (англиски: Lake Bennett) е мало слатководно езеро сместено на 80 km северно од Дарвин, престолница на аустралиската покраина Северна територија.

Поврзано[уреди]