Бенахадукс (Алмерија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Бенахадукс

Знаме
Координати: 36°55′ СГШ 2°27′ ЗГД / 
Земја  Шпанија
Покраина Андалузија
Провинција Алмерија
Управа
 • Градоначалник Хуан Јименез Тортоса
Површина
 • Вкупна 16 км2
Надм. вис. 113 м
Население (2005)
 • Вкупно 3.205 жит.
Час. појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)

Бенахадукс е општина која се наоѓа во провинција Алмерија, во автономната покраина Андалузија .

Демографија[уреди]

Демографски развој на Бенахадукс (Алмерија) помеѓу 1999 и 2005

1999

2000 2001 2002 2003 2004 2005

2,775

2,814 2,888 2,924 2,983 3,058 3,205

Source: INE (Spain)

Надворешни врски[уреди]

  • (шпански) Benahadux - Sistema de Información Multiterritorial de Andalucía
  • (шпански) Benahadux - Diputación Provincial de Almería