Белски јазици

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Белски јазици
Геог.
распростр.:
Нова Гвинеја
Класификација: австронезиски
Гранки:

Белските јазици сочинуваат јазична група која е дел од витијаските јазици од семејството на австронезиски јазици.

Класификација[уреди]

Оваа група е составена од следниве јазици[1]:

белски (8 јазици)
астролапски (3)
авадско-биншки јазик
миндирски јазик
вапски јазик
јадрени белски (5)
северни (4)
билбилски јазик
гедагедски јазик
матукарски јазик
такиски јазик
јужни (1)
марички јазик

Наводи[уреди]

Поврзано[уреди]

Портал „Јазик

Надворешни врски[уреди]