Белзичка Голема синагога

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Белзичката Голема синагога
בעלזא בית המדרש הגדול
Belz World Center Outside.jpg
Основни податоци
Место Израел Ерусалим, Израел
Религија Јудаизам
Функционален статус активна
Архитектонски опис
Насока на фасадата исток
Завршено 2000
Карактеристики
Капацитет 6,000

Белзичката Голема синагога (хебрејски :בעלזא בית המדרש הגדול) е еврејски храм кој се наоѓа во Ерусалим, Израел. Оваа синагога e најголема во Ерусалим.