Бела Волта

Од Википедија, слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Бела Волта
Река
Земји Буркина Фасо, Гана
Белата Волта покажана со белата боја
Белата Волта покажана со белата боја

Бела Волта, или Накамбе, е река во Буркина Фасо и Гана, во Западна Африка. Реката извира во Буркина Фасо и тече југозападно 640 км, и се влева во езерото Волта во Гана. Претсавува главен тек на реката Волта.

Реката во Буркина фасо

Поврзано[уреди]