Бегство од затвор

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Бегство од затвор
Prison Break
Prison Break logo.png
Prison Break season 4 intertitle
Жанр Драма
Трилер
Создадена од Пол Шеуринг
Настапуваат Доминик Пурсел
Вентворт Милер
Робин Тани
Питер Стормари
Мајкл Рапапорт
Амори Ноласко
Маршал Олмен
Вејд Вилијамс
Пол Ејделстајн
Роберт Непер
Рокмонд Дунбар
Крис Венс
Роберт Виздом
Данај Гарсија
со Џоди Лин О‘Киф
Сара Вејн Калис
и Вилијам Фикнер
Земја на потекло Flag of the United States.svg САД
Јазик Англиски
Шпански
Број на сезони 4
Број на епизоди 81 (Листа на епизоди)
Продукција
Изврш(ен/ни) продуцент(и) Марти Ејделстајн (2005-2009)
Нил Х. Мортиз (2005-2009)
Дон Пароус (2005-2009)
Брет Ретнер (2005-2009)
Пол Шеуринг (2005-2009)
Мет Олмстед (2005-2009)
Кевин Хукс (2006-2009)
Мајкл Павоун (2005)
Локаци(ја/и) Чикаго, Илиноис
Џоилет, Илиноис
Далас, Тексас
Лос Анџелес, Калифорнија
Панама Сити, Панама
Мајами, Флорида
Малхамар, Њу Мексико
Времетраење Околу 42 мин.
Емитување
Канал на емитување Fox
Формат на слика 480i (SDTV)
720p (HDTV)
1080i (HDTV)
Аудио формат Dolby Digital со 5.1 канали
Емитување 29 Август, 2005 – 15 Август, 2009

Бегство од затвор (англиски: Prison Break) е драмска телевизиска серија создадена од Пол Шеуринг, чија премиера беше на телевизијата Fox Broadcasting Company на 29 август, 2005. Серијата се сосредоточува околу двајца браќа; еден од нив е осуден на смрт за злодело кое не го извршил, а другиот промислува план да му помогне да избега од затвор. Серијата е продуцирана од Adelstein-Parouse Productions, во соработка со Original Television и 20th Century Fox Television. Моментални извршни продуценти се главниот сценарист Шеуринг, ко-главниот сценарист Мет Олмстед, Кевин Хукс, Марти Ејдлстајн, Дон Пароус, Нил Х. Мортиз, Брет Ретнер.[1] Тематската музика на серијата, компонирана од Рамин Џавади, беше номинирана за Еми награда за серија во ударен термин во 2006.[2]Надворешни врски[уреди]

Wikiquote-logo.svg
Викицитат има збирка цитати поврзани со:

Наводи[уреди]

  1. „Prison Break show info“. „Fox Broadcasting Company“. http://www.fox.com/prisonbreak/showinfo/. конс. 16 јануари 2009. 
  2. „The 58th Primetime Emmy Awards and Creative Arts Emmys Nominations“. „Academy of Television Arts and Sciences“. http://cdn.emmys.tv/downloads/images/2006emmys/PrimetimeNoms.php. конс. 16 јануари 2009.