Башчанска плоча

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Башчанската плоча

Башчанската плоча е еден од најзначајните старословенски споменици. Напишана е во глаголица и датира околу 1100 год. Пронајдена е во црквата Св. Луција на островот Крк, Хрватска.