Батански јазици

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Батански јазици
башиски јазици, иватански јазици
Геог.
распростр.:
Филипини и Тајван
Класификација: австронезиски
Гранки:

Батанските јазици се сет дијалекти кои сочинуваат посебна подгрупа на групата филипински јазици од семејството австронезиски јазици. Јазиците се зборуваат на островот Бабујан, северно од Лузон и на југ од Тајван.

Класификација[уреди]

Дијалектите/јазиците во ова група спред Базата на основни австронезиски зборови се:[1]

батански 

итбајатски (иватански, ivv)




итбатански (ivb)





бабујански (нема ISO код)



ивасајски & исамороншки (иватански, ivv)





јамиски



илмородски



ираралајски






Наводи[уреди]

Користена литература[уреди]

Поврзано[уреди]