Барт де Клерк

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Барт де Клерк

Де Клерк на Париз-Ница 2011.
Лични податоци
Цело име Барт де Клерк
Роден 26 август 1986 (1986-08-26) (28 г.)
Зотегем, Белгија
Висина 1,83 м
Маса 67 кг
Податоци за клубот
Мом. клуб Лото-Судал
Дисциплина Друмски велосипедизам
Улога Возач
Вид на возач Универзален возач
Професионални клубови
2011– Омега Парма-Лото
Значајни победи
Гранд Тур
Џиро д’Италија
1 индивидуална етапа (2011)
Последна промена
15 октомври 2014

Барт де Клерк (холандски: Bart De Clercq; р. 26 август 1986) — белгиски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Лото-Судал.[1] Негова прва професионална победа била седмата етапа на Џиро д’Италија 2011.[2]

Достигнувања[уреди]

2009
5. ГП Тел
2010
5. Краен пласман Џиро дела Вале д’Аоста
2011
1. Етапа 7 Џиро д’Италија
2013
5. Краен пласман Вуелта а Андалусија
7. Трофео Сера де Трамунтана
9. Краен пласман Тур де Сан Луис

Наводи[уреди]

Надворешни врски[уреди]