Бартош Хузарски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Бартош Хузарски

Хузарски на Џиро д’Италија 2012
Лични податоци
Цело име Бартош Хузарски
Прекар Хузар
Роден 27 октомври 1980 (1980-10-27) (34 г.)
Свидница, Полска
Висина 1,83 м
Маса 69 кг
Податоци за клубот
Мом. клуб Бора-Аргон 18
Дисциплина Друмски велосипедизам
Улога Возач
Вид на возач Универзален возач
Професионални клубови
2002–2008
2009–2010
2011–
Мроз/Интел-Екшн
ИСД
Тим НетАп
Последна промена
31 октомври 2014

Бартош Хузарски (полски: Bartosz Huzarski; р. 27 октомври 1980 во Свидница) — полски професионален друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа Бора-Аргон 18 .[1]

Достигнувања[уреди]

2003
1. Етапа 7 Курс де ла Пе
2005
1. Етапа 6 Балтик-Карконоше Тур
2. Национално хронометарско првенство
1. Планински пласман Трка околу Полска
2006
1. Планински пласман Трка околу Полска
2008
1. ГП Ѓержоњова
1. Краен пласман Шлаким Гродув Пјастовскич
1. Шосами Заглебија
2010
1. Етапа 5 Сетимана интернационале ди Копи е Бартали
1. Етапа 1 Сетимана Сиклистика Ломбарда
2012
1. Етапа 5 Курс де ла Солидарите Олимпик
2. Краен пласман Сетимана интернационале ди Копи е Бартали
2013
1. Jersey red.svg Спринтерски пласман Трка околу Полска
5. Краен пласман Шлаким Гродув Пјастовскич

Надворешни врски[уреди]


  1. „Тим НетАп Ендура (TNE) - GER“. UCI Continental Circuits. Меѓународен велосипедистички сојуз. http://62.50.72.82/UCIBWS/(S(qn1meewgfwzheesu13hn5llx))/Teams/detail/en/ROA/3023. конс. 1 февруари 2014.