Бакирќој

Од Википедија, слободната енциклопедија
(Пренасочено од Бакиркој)
Прејди на: содржини, барај
Бакирќој
Bakirkoy Istanbul highlight.png
Информации
Провинција Истанбул
Површина 35 км²
Население 214.821
Густина 5.954
Села 0
Таблички 34
Градоначалник Атеш Унал Ерзен

Бакирќој (турски: Bakırköy) — големa и најгусто насделена населба на станбени објекти во Истанбул, Турција, на европската страна од градот, помеѓу главниот пат E5 и брегот на Мраморно Море. Местото е важен трговски и трговски центар за Истанбул.

Историја[уреди]

Во времето на Византија, овој регион се наоѓал надвор од градот и се викал Хебдомон. Овде, царот Валент ја изградил својата резиденција. Освен ова, овде се наоѓала и црквата Свети Јован во која бил погребан Василиј II Македонецот. Преградието служело за собир на византиската армија. Подоцна, ова место било наречено Макохори (далечно место) каде биле изградени голем број на куќи.

Денеска, регионот е еден од поразвиените трговски центри во градот. Овде се наоѓаат голем број на трговски центри, кина, кафулиња, барови и слично. Овој регион е лесно поврзан со јавниот превоз на градот, бидејќи преку него минуваат голем број на автобуси. Во близина на Бакирќој се наоѓа авиопревозникот ТАВ.[1]

Наводи[уреди]

Нaдворешни врски[уреди]