Базардузу

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Базардузу
Bazardüzü
Bazarduzu detail.JPG
Поглед на Базардузу од Шахдаг
Надм. вис. 4.466 м [1]
Истакнатост 2.454 м[1]
Заведена како највисока во земјата,
ултра
Местоположба
Базардузу се наоѓа во Азербејџан
Базардузу
Местоположба на Базардузу во Азербејџан
Место Азербејџан / Русија
Венец Голем Кавказ
Координати 41°13′28″ СГШ 47°51′30″ ИГД /  [1]

Базардузу (азербејџански: Bazardüzü dağı, лезгински: Кичlе сув) — планина во венецот Голем Кавказ што се протега на границата помеѓу Русија и Азербејџан. Висока е 4.466 м и со тоа е највисока планина во Азербејџан. Позната е како најјужната точка на Русија.

Поврзано[уреди]

Наводи[уреди]

  1. 1,0 1,1 1,2 „Европска Русија и кавкаските земји“ — Peaklist (англиски) конс. 1 февруари 2012

Надворешни врски[уреди]