Аурора (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Аурора (провинција))
Прејди на: содржини, барај
Аурора
Провинцискиот грб на Аурора
Провинцискиот грб на Аурора
Мапа на Филипините со факти за Аурора highlighted
Мапа на Филипините со факти за Аурора
Регион Централен Лузон Регион (Регион III)
Главен град Балер
Дивизии  
 - Високо урбанизирани градови 0
 - Составни градови 0
 - Општини 8
 - Барангај 151
 - Конгресионални дистрикти 1
Население 10-та
 - Вкупно (2000) 173.797
 - Густина 54/km² (5-та)
Површина 40-та
 - Вкупно 3.239,5 km²
Основана 1951
Јазици Тагалог, Илокано
Гувернер Белафлор Ангара-Кастило (LDP)
Стана независна провинција на 2 ноември, 1979

Aурорае провинција на Филипините која е сместена во регинот Централен Лузон . Главен град е Балер и се граничи, од југ кон запад со Кезон, Булакан, Нова Еција, Нова Вискаја, Кирино, и Изабела. На исток излегува на Филипинското Море.

Народ и култура[уреди]

Мнозинството од населението на Аурора се Христијани, воглавно Тагалог во општините јужно од главниот град Балер, и Илокани во општините северно од него.

Економија[уреди]

Географија[уреди]

Географски гледано целата провинција е всушност една голена плажа, односно преку целата должина се протега по брегот на Филипинското Море.

Административна политика[уреди]

Аурора е поделена на 8 општини.


Историја[уреди]

Аурора порано беше подпровинција на провинцијата Кезон, која се викаше Тајабас.


НАдворешни врски[уреди]

Плажа во близина на главнио град Балер
Flag of the Philippines.svg Филипини
Главен град Манила | Метро Манила
Покраини Абра · Северен Агусан · Јужен Агусан · Аклан · Албај · Антике · Апајао · Аурора · Басилан · Батаан · Батангас · Батанес · Бенгвет · Билиран · Бохол · Букиднон · Булакан · Гуимарас · И. Давао · Ј. Давао · С. Давао · Динагат · Замбалес · Ј. Замбоанга · С. Замбоанга · Замбоанга Сибугај · Изабела · Илоило · Ј. Илокос · С. Илокос · Ифугао · Кавите · Кагајан · Калинга · Ј. Камаринес · С. Камаринес · Камигвин · Капиз · Катандуанес · Себу · Кезон · Кирино · Компостела Вале · Ј. Котабато · Котабато · Ла Унион · Лагуна · С, Ланао · Ј. Ланао · Ј. Лејте · Лејте · Магуинданао · Мариндуке · Масбате · З. Мисамис · И. Мисамис · З. Миндоро · И. Миндоро · З. Негрос · И. Негрос · Нова Еција · Нова Вискаја · Палаван · Пампанга · Пангасинан · Планинска покраина · Ризал · Ромблон · И. Самар · С. Самар · Самар · Сарангани · Сигијор · Сорсогон · Султан Кударат · Сулу · Ј. Суригао · С. Суригао · Тави-Тави · Тарлак · Шариф Кабунсуан
Други видови
на поделба
Островски групи | Региони | Градови | Барангај | Законодавни окрузи
Спорни
тeритории
Сабах | Скарборски Гребен | СпретлиКоординати: Erioll world.svg 15°53′15″N, 121°32′50″E