Атирау (област)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Атирау (покраина)
Атырау облысы
Атырауская область
Џамијата Манџали
Координати: 47°07′00″ СГШ 51°53′00″ ИГД / 
Држава Казахстан
Главен град Атирау
Управа
 • Аким (гувернер) Бергеј Рискалиев
Површина
 • Вкупна 118.600 км2
Население (2006)[1]
 • Вкупно 479.984 жит.
Повик. бр. +7 (712)
ISO 3166-2 ATY
Регистарски табличка E
Окрузи 7
Градвои 2
Помали градови 10
Села 188
Портал e-atyrau.kz

Покраината Атирау (казашки: Атырау облысы, Atıraw oblısı) е една од 14-те покраини на Казахстан. Покраината е лоцирана во западниот дел на земјата околу североисточниот дел на Каспиското Море. Главен град на покраината е Атирау, со население од 142.000 жители, вкупната поплуација на покраината изнесува 480,000 жители. Казаците се присутни со околу 80% од популацијата на покраината.

Надворешни врски[уреди]

Наводи[уреди]

  • National Geographic Atlas of the World, Осмо издание.