Атерско Езеро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Атерско Езеро
Атерско Езеро - Поглед кон езерото од планината Хочлекен
Поглед кон езерото од планината Хочлекен
Место Салзкамергут
Координати 47°54′ СГШ 13°33′ ИГД / 
Главен истек Агер (река)
Земји во сливот Австрија
Макс. должина 20 km
Макс. ширина 4 km
Површина 45.9 km²
Макс. длабочина 171 m
Надм. височина на површината 467 m
Острови (кај Литзберг)
Населени места Атерс

Атерско Езеро (германски: Attersee; или Камерско Езеро, гер. Kammersee) е најголемо езеро во областа Залцкамергут во Германија. Се протега околу 20 км од север на југ и 4 км од исток до запад. Водата во ова езеро доаѓа од реката Зеахе (река), која истекува од Мондеското Езеро на планината Хеленбирге (Höllengebirge, што во буквалност значи Ѓаволска планина), со висина од 1,800 метри, се наоѓа југоисточно од езерото. Шафберг, уште една планина, која се наоѓа веднаш југозападно од Атерското Езеро.

Во Лицлберг, постои мал островски дворец, кој во текот на летото често бил посетуван од Густав Климт.

Надворешни врски[уреди]