Артур Велсли, Прв Војвода од Велингтон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Артур Велсли Велингтон, Прв Војвода од Велингтон (англ. Arthur Wellesley, 1st Duke of Wellington), ( 1769 - Лондон, 15 септември 1852), британски маршал (генералисимус) и државник. Војничка слава стекнал во војните против Наполеон Бонапарт. Тој прв и задал пораз на Наполеоновата војска кај Ватерло, во 1815 година. По победата, заедно со прускиот фелдмаршал Блихер продефилирал низ Париз.

По првиот пад на Наполеон, Велингтон беше британски делегат на Виенскиот конгрес. По враќањето на Наполеон во 1815 година, стана врховен командант на сојузничките сили и го порази Наполеон во битката кај Ватерло, на 18.06.1815 година.