Арнаудија џамија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Арнаудија џамија
Основни податоци
Место Бања Лука, Босна и Херцеговина
Религија Ислам
Осветен 1594
Архитектонски опис
Архитектонски тип џамија
Карактеристики

Арнаудија џамија е џамија која се наоѓала во Бања Лука, Босна и Херцеговина. Објектот бил играден во 1594 година и разрушен во 1993 година од страна на Армијата на Република Српска.