Арбесбах

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Арбесбах
Грб на Арбесбах
Арбесбах се наоѓа во Австрија
Арбесбах
Земја  Австрија
Покраина Долна Австрија
Округ Цветл
Градоначалник Јозеф Вајдман (ЕВП)
Површина 54,98 km² (21,2 sq mi)
Надм. височ. 849 m  (2786 ft)
Население 1.758  (31 декември 2005)
 - Густина 32 /km² (83 /sq mi)
Часовна зона CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ZT
Пошт. бр. 3925
Повик. бр. 02813
Мреж. место www.arbesbach.gv.at

Арбесбах (герм. Arbesbach) е место и општина во округот Цветл во Долна Австрија.