Анхелика Ривера

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај


Анхелика Ривера
Angelica Rivera.jpg
Роден(а) Анхелика Ривера Хуртадо
2 август 1970
Мексико Сити, Мексико
Партнер(ка/ки/и) Хосе Алберто Кастро, продуцент

Анхелика Ривера (шпански: Angélica Rivera) е родена на 2 август, 1970 и е мексиканска актерка.

Ран живот[уреди]

Анхелика Ривера има 6 браќа. Еден ден, таа дознала дека актерката Вероника Кастро снима видео во близина на местото каде што живеела и решила да разгледа како е. За нејзино изненадување, Кастро ја забележала и сугестирала дека таа е совршена за "Тhe Face of the Herald", натпревар на кој Ривера победила во 1987. Ова многу влијаело на нејзината кариера.

Успех во животот[уреди]

Кариерата на актерката Анхелика Ривера почнала уште кога таа имала 17(wikipedia spanish) години, кога победила на натпреварот "Тhe Face of the Herald". Таа беше модел во видеото "Now You Can Leave" со Луис Мигел .Таа снимаше две ТВ/радио реклами, една за САД и друга за Јапонија, следени од видео програмата ТНТ од Марта Агуајо.

Теленовели во кои настапувала[уреди]