Антонио Конте

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Антонио Конте
Antonio Conte
Лични податоци
Роден на 31 јули 1969 (1969-07-31) (45 г.)
Роден во Лече, Италија
Висина &100000000000001780000001,78 м
Положба Среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Јувентус Јувентус (тренер)
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1985-1991 Лече 89 (1)
1991–2004 Јувентус 419 (44)
Репрезентација
1993-2001 Италија 35 (3)
Раководител на екипите
2006–2007 Арецо
2007–2009 Бари
2009–2010 Аталанта
2010-2011 Сиена
2011- Јувентус
* Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 2 јануари 2012.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 2 јануари 2012

Антонио Конте (роден во Лече, на 31 јули 1969) е италијански поранешен фудбалер, кој моментално е прв тренер на екипата на Јувентус. Восвојата фудбалска кариера играше на средината на теренот. Професионалната кариера ја започнал во 1985. година во клубот од родниот град Лече, а во 1991. прејде во редовите на Јувентус каде и ја завршува својата кариера во 2004 година. Во својата кариера освои 15 трофеј и сите со екипата на Јувентус меѓу кој:5 титули во Серија А, еден Куп на Италија, 4 Суперкупа, еден наслов во Лигата на шампионите, а истотака по еднаш ги освојуваше и Купот на УЕФА, Интерконтиненталниот Куп, Суперкупот на Европа и Интертото Купот.

Во 2006-та година станува тренер и првата екипа која што ја води е второлигашот Арецо. На 27 декември 2007-ма Конте седнува на клупата на уште еден второлигаш Бари со кого веќе во втората сезона како негов тренер обезбедува промоција и го враќа во Серија А. Следуваше трансфер во една веќе утврдениот тим во Серија А, Аталанта каде поднесува оставка на половина од сезоната. По некое време без работа ја превзема екипата на Сиена со која во истата сезона се враќа во Серија А, а преку Сиена во летото 2011-та година добива понуда да го води тимот каде помина цели 13 години како играч Јувентус.

Во својата прва сезона на клупата на Јувентус ја освои Серија А и избори место со клубот во финалето на купот на Италија во кој Јувентус е поразен од Наполи со 2-0. По првпат во историјата на на италијанскиот фудбал од кога лигата број 20 клубови еден тим успеа да стигне до титулата без пораз, и тоа го стори токму Конте како тренер на Јувентус во сезоната 2011-2012.

Титули[уреди]

како играч[уреди]

Италија Јувентус[уреди]

Италија Со Репрезентацијата на Италија[уреди]

Европско првенство: 2000 (вицешампион)

како тренер[уреди]

Италија Бари[уреди]

Италија Јувентус[уреди]

Coppacampioni.png
Јувентус - Шампион на Европа 1996.
Coppacampioni.png

1 Перуци | 2 Ферара | 3 Торичели | 5 Порини | 6 Соуса | 7 Ди Ливио | 8 Конте | 9 Вијали | 10 Дел Пјеро | 11 Раванели | 12 Рампуља | 14 Дешам | 18 Југовиќ | 20 Вјерховод | 21 Падовано | 22 Песото | тренер Липи

Надворешни врски[уреди]

Претходник
Џанлука Вијали
Капитен на Јувентус
1996–2001
Наследник
Алесандро Дел Пиеро