Андреј Зајтс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Андреј Зајтс
Лични податоци
Цело име Андреј Зајтс
Роден 14 декември 1986 (1986-12-14) (27 г.)
Павлодарскаја, Казахстан
Висина 1,78 м
Маса 69 кг
Податоци за клубот
Мом. клуб Астана
Дисциплина Друмски велосипедизам
Улога Возач
Професионални клубови
2005
2008–
Капек
Астана
Последна промена
18 јануари 2014

Андреј Зајтс (р. 14 декември 1986 во Павлодарскаја, Казахстан) — казахстански професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Астана. Во 2009, Зајтс возел на Џиро д’Италија 2009, првиот Гранд Тур во неговата кариера,[1], каде завршил на 35. место.

Достигнувања[уреди]

2006
1. Етапа 4 Џиро дела Вале д’Аоста
2007
10. Светско друмско првенство за под 23 години
2011
2. Краен пласман Трка околу Турција
2012
8. Краен пласман Тур де Лангкави
2013
1. Етапа 1 (ТТТ) Вуелта а Еспања

Распоред на резултатите на Гранд Тур[уреди]

Гранд Тур 2009 2010 2011 2012 2013
Jersey pink.svg Џиро 34 85 106
Jersey yellow.svg Тур 44
Jersey red.svg Вуелта 102 52 81

СО = се откажал

Наводи[уреди]

Надворешни врски[уреди]