Андрес Иниеста

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Андрес Иниеста
Andrés Iniesta Euro 2012 vs France 02.jpg
Лични податоци
Полно име Андрес Иниеста Лухан
Роден на 11 мај 1984 (1984-05-11) (30 г.)
Роден во Албасете, Шпанија
Висина &100000000000001700000001,70 м
Положба Среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Барселона Барселона
Број 8
Кариера*
Години Клуб Наст(Голови)
2002- Шпанија Барселона 271 (27)
Репрезентација
2006- Шпанија Шпанија 71 (10)
* Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 13 мај 2011.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 1 јули 2012

Андрес Иниеста Лухан (шпански изговор: [anˈdɾes iˈnjesta luˈxan] ; роден на 11 мај 1984) во местото Фуентеалбиља во Шпанија, e шпански фудбалер кој игра за Барселона и за Фудбалската репрезентација на Шпанија. Тој е играч од средниот ред.

Успеси[уреди]

Барселона[уреди]

Шпанија[уреди]

Индивидуални[уреди]

Наводи[уреди]

Надворешни врски[уреди]