Анатониј I Константинополски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Анатониј I Константинополски
Патријарх на Константинопол
Црква Црква на Константинопол
Од 821
До 837
Претходник Теодот I Константинополски
Наследник Јован VII Константинополски
Лични податоци
Деноминација Православие
Седиште Цариградска патријаршија
Занимање Патријарх
Игнатиј (појаснување) Анатониј

Анатониј I Константинополски бил Патријарх на Константинопол во периодот од 821 до 837 година.

За неговото потекло, денеска многу малку се знае. Но познато е дека неговите родители имале можност да го школуваат. Во околу 800 година, тој станал правник и бил во Константинопол, каде и работел. Таму тој се замонашил и станал игумен. Во 815 година станал иконоборец. За патријарх бил избран во времето на Михаил II.