Амбасада на Македонија во Киев

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Амбасада на Македонија во Киев

Амбасада на Македонија во Киев  — е дипломатско претставништво на Македонија[1] која се наоѓа во главниот град на Украина, Киев. Адресата на амбасадата е Посольство Македонії, 03150, Київ, Івана Федорова, 12.

Историја амбасада[уреди]

Односите меѓу Украина и Македонија е основана 23 јули 1993, признавањето на државна независност на Украина на Република Македонија. Воспоставувањето на дипломатските односи 20 април 1995 на годината преку размена на ноти меѓу Министерство за надворешни работи на Украина и Министерството за надворешни работи на Македонија. Во декември 1997 во Киев го отвори Амбасадата на Република Македонија. Во јуни 2000 беше отворена дипломатска мисија на Украина во Република Македонија. Во ноември 2001 отворена Амбасада на Украина во Република Македонија.

Македонски амбасадор во Украина[уреди]

  1. Владо Блажевски (1997 — 2003)
  2. Мартин Гулески (2003 — 2008)
  3. Илија Исајловски (2008 — 2009)
  4. Аце Спасеновски (2010 — )

Поврзано[уреди]

Наводи[уреди]

Надворешни врски[уреди]