Амазон (држава)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Амазон
Знаме на Грб на
Знаме Грб


Положба на
Главен град Манауш
Најголем град Манауш
Службен јазик Португалски
 - Гувернатор Карлош Едуардо де Суза Брага
 - Вице Гувернатор АОмар Жозе Абдел Азиз
Површина  
 - Вкупно 1,570,745.680 km² ({{{површина поредок}}}.)
 - Вода (%) {{{вода}}}%
Население  
 - 2006 3,311,026 ({{{население поредок}}}.)
 - Густина 2.1/km² ({{{густина поредок}}}.)
БДП (ПКС) 2006 приб.
 - Вкупно R$ 39,166,000,000 ({{{БДП поредок}}}.)
 - По глава на жител R$ 11,829 ({{{БДП поредок по глава на жител}}}.)
ИЧР (2005) 0.780 ({{{ИЧР поредок}}}.) – среден
Валута
Часовен појас UTC
НДД [[]]
Повикувачки број +

Амазон (Amazonas) е држава во Бразил, лоцирана северно. Се граничи со (по насока на часовникот) Рораима, Пара, Мато Грошо, Рондонија, и Акре. Исто така се граничи и со Перу, Колумбија и Венецуела. Тоа ги вклучува департментот Амазони во Колумбија, како и Амазони (држава), Венецуела (не се граничи со Перуанскиот Амазони Регион). Главна одлика на Амазони е густата шума. Ова е најголемата бразилска држава по површина со 1.57 милиони квадратни километри. Престолнина е Манауш. Иако далеку од океанот, Манауш е пристаниште.

Географија[уреди]

Амазони е крстена по реката Амазон, и на оваа територија се наога највисоката бразилска планина, Пико де Неблина, 2,994 метри над нивото на морето. Државата скоро целосно е покриена со Амазонска дождовна чума, околу 98%,[1] и е разделена на три дела визави:

  • Игапош - перманентно наводнета земја
  • варзеаш - повисока од игапош, земјата е само под вода за време на врнежлива сезона
  • ниска висорамнина - никогаш подвода

Клима[уреди]

Во државава владее екваторска клима.

Историја[уреди]

Името "Amazonias" е дадено од шпанските експлоратори, коои се бореле со домородните жени воинки кои што биле именувани по воинствените жени од грчката митологија. Друга верзија е дека името Амазон доаѓа од домороден збор, amassunu, што значи "звуци на водите".

Она што денес е Амазон, е ставено под контрола 1494 со Договорот од Тордесилас, којшто фактички ја поделил земјината топка, без европа, на Шпански и Поругалски дел.

Сао Себастиао, Црква.

Во почетокот, повеќето од јужна Америка (освен мал дел од денешниот бразилски брег) бил под Шпанија. Но, Португалците ја контролирале територијата во практика. Шпанија официјално ја предала повеќето територија со Договорот од Мадрид (1750-та). Државата Амазони официјално е создадена од Дом Педро II во 1850-та.

Демографија[уреди]

Според ВИГС, 2007, населенито брои 3,351,000 со густина на населеност 2,1 ж./km².

Урбанизација: 77.6% (2006); Прираст: 3.3% (1991-2000); Домакинства: 819,000 (2006).[2]

Структура: 2,489,000 Пардо (74.3%), 703,000 Бели (21.0%), 144,000 Црни (4.3%), 13,000 Азијати или Домородци (0.4%).[3]

Економија[уреди]

Amazonas Шопинг центар во Манауш.

Индустрискиот сектор зафаѓа најголем дел од БДП, 69.9%, следен од секторот за услуги 26.5%. Аграр 3.6% (2004). Амазони извезува: мобилни телефони 48.7%, други електрични уреди 19.5%, мотоциклети 7.7% (2002).

Удел во бразилската економија: 1.6% (2005).

Тривија[уреди]

Возила: 351,536 (март/2007); мобилни телефони: 1.4 милиони (април/2007); Телефони: 457 илјади (април/2007); Градови: 143 (2007).[4]

Образование[уреди]

Португалскиот е официјален. Но Англиски и Шпански се дел од официјалниот образовен систем.

КОбразовни институции[уреди]

Инфраструктура[уреди]

Интернационален аеродром[уреди]

Интернационален аеродром Едуардо Гомеш е како мал град во развој. Со 3,300 вработени.

Автопати[уреди]

BR-174, BR-210, BR-230, BR-307, BR-317, BR-319, BR-411, BR-413.

Поголеми градови[уреди]

Манауш, Итакоатјара, Манакапуру, Паринтинш, Тефее, Коари, Сао габриел да Качоејра

Наводи[уреди]

Види[уреди]