Амазономахија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Amazonomachia Pio-Clementino Inv896.jpg

Амазономахија е приказ на легендарната битка помеѓу старите Грци и Амазонките. Овие чудни жени-воини во митовите биле победувани од јунаци како Херкулес и Тесеј, и го симболизирале триумфот на грчката или македонската цивилизација над варварите, но истовремено биле предмет на сочувство и симпатија.

Примери[уреди]

Видете исто така[уреди]


Зевс Оваа статија за грчката митологија е никулец.
Можете да помогнете во нејзината дообработка.